Navštívili jsme tradiční tkalcovnu ve Strmilově

13.08.2019

V době prázdnin jsme vyrazili poznat další úžasné lidi a jejich výrobky, místo kde tvoří a vyrábí své produkty, kterým věří stejně tak, jako my těm našim.

Kousek od naší chalupy je obec Strmilov, tam je tkalcovna, která patří jedné rodině již více jak sto let. Tradice, úcta k činnosti svých předků zavazuje a v strmilovské tkalcovně je to znát na každém kroku, to jak pečují o stroje z niž mnohé slouží dlouhá desetiletí, kde sice najdete stroje řízené počítačem, ale také mašiny kde správné stavení je otázkou zkušeností obsluhy, lidí, kteří svoje stroje nejen znají, ale také s láskou udržují a nechtějí, aby se z nich stali pouze muzeální kousky. Tyto staré tkalcovské stroje umí vytvořit zejména vlněné, ovšem také bavlněné a lněné výrobky, takové kvality a takovým způsobem, jaký dnes již není často k vidění.

Neodolali jsme a také jsme se dohodli a objednali malinkou část jejich produkce. Již brzo rozšíříme nabídku o řemeslně vyrobený kanafas, ze kterého ušijeme nové textilní doplňky.

Pro Ty, co mají rádi zejména vlněné deky, doporučujeme zhlédnout jejich www.tkalcovna.cz také jako tip na výlet v Jižních Čechách a poznávání poctivého řemesla. Rádi Vás provedou a vysvětlí, jak vyrábí své úžasné výrobky.