Jak vybrat závěsy ve venkovském stylu

V tradiční chalupě si snad ani neumíme představit jiné závěsy než z kanafasu. Nicméně možných variant je spousta, tak se musíme zamyslet nad jejich funkcí a vzhledu.

Někdo chce závěsy spíše na okrasu a neplánuje pravidelné používání, pak úplně stačí užší provedení, nemusí být tolik nařasené a můžeme ušetřit za materiál.

Kdo však chce závěsy zatahovat, měl by počítat s dostatečným řasením. Celková šířka závěsů je optimálně 1,4 - 2 násobek šířky okna.

Délka závěsů může být různá, podle toho, jak se nám to líbí. Jen je potřeba si dát pozor, pokud je pod okny nábytek, např. lavice nebo kuchyňská linka.

jidelna_ruzovy_kanafas_na_chalupu_IMG_0986

Závěsy můžeme nechat volně viset, ale lépe vypadají, pokud jsou přes den stažené úvazy. Tyto úvazy mohou být zavěšeny na nějaký háček (např. kovaný háček), pak mohou být volnější a závesy se nemačkají, navíc pevně drží ve zvolené pozici. Pokud však háček nemáme, další možností je třeba zapínání na knoflík.
Podle typu garnyží si musíme zvolit variantu zavěšení. Nejpohodlněji se zatahují závěsy zavěšené na kroužcích se žabkami, kroužky dobře drží na svém místě. Pokud je před kroužky ještě ozdobný kanýr, tak nejsou vidět. Někdo má na garnyžích háčky, pak je vhodná řasící stuha, která má malá poutka právě ny háčky. Nejjednodušší je pak závěs s tunýlkem, který se nasune přímo na garnyžovou tyč.

Látkové závěsy zastíní, ale úplně nezatemní. Soukromí nám poskytnou, nemusíme se bát večer rozsvítit.

Aby nám nekoukali kolemjdoucí do oken, můžeme si na okenní tabulky přidělat záclonky na vitrážky. Oknům chalupy obvykle sluší záclonky z paličkované krajky. Další variantou záclonek je jemné plátno (batist), které zase může být zdobené krajkou.

Často chceme mít svou chaloupku dokonale vymazlenou a volíme zdobnější variantu závěsů s horním kanýrem. V tomto případě jsou nezbytné garnýže se dvěma tyčemi, aby byly závěsy funkční. Tento kanýr bývá s tunýlkem, který se nasune na tyč a vypadá velmi dekorativně. Na zadní tyč se závěsy pak není vidět, takže způsob zavěšení není vidět. Samotné závěsy mohou mít také tunýlek, případně mašličky či poutka, ale nejpraktičtější jsou obyčejné kroužky a žabky. Ozdobný kanýr by měl opět být dostatečně nařasený, optimálně 1,5-2 násobek délky tyče.