Jak vybrat závěsy ve venkovském stylu

V tradiční chalupě si snad ani neumíme představit jiné závěsy než z kanafasu. Nicméně možných variant je spousta, tak se musíme zamyslet nad jejich funkcí a vzhledu.

Někdo chce závěsy spíše na okrasu a neplánuje pravidelné používání, pak úplně stačí užší provedení, nemusí být tolik nařasené a můžeme ušetřit za materiál.Kdo však chce závěsy zatahovat, měl by počítat s dostatečným řasením.

Celková šířka závěsů je 1,4 - 2 násobek šířky okna. Venkovské závěsy jsou obvykle dva (odtahujeme na boční strany okna).

Konkrétní příklad volby rozměrů závěsů

zavesy_priklad_rozmeru

Příklad: Na okno široké 100cm jsou optimální dva závěsy á 100cm, minimální varianta jsou dva závěsy á 70cm. Na takovém okně bude garnyžová tyč dlouhá mezi konzolami asi 130-140cm, horní kanýr pak vychází na šířku 200cm.
Délka (výška) závěsů může být různá, podle toho, jak se nám to líbí. Jen je potřeba si dát pozor, pokud je pod okny radiátor, nábytek, např. lavice nebo kuchyňská linka.

 

kanafas_tmave-zeleny_zavesy_doplnky_0003

Správná volba rozměrů a provedení závěsů

Jako první bychom si měli vybrat správné garnyže nebo kolejnice na zavěčení závěsů. Potřebujeme vědět, jestli chceme jen závěsy, pak nám stačí jedna tyč nebo jedna kolejnice. Pokud chceme pověsit i ozdobný kanýr nebo záclonku, potřebujeme tyče dvě.
Je praktické, když tyč přesahuje přes okno, pak je možné závěsy pohodlně ve dne odtáhnout a nestíní. V takovém případě můžeme zvolit optimální řasení závěsů, celková šířka závěsů asi dvojnásobek šířky okna.
Pokud není možný přesah garnyže přes okno, je vhodnější volit šířku závěsů s menším řasením, aby zbytečně nestínily. Minimální funkční varianta celkové šířky závěsů je asi 1,4 násobek šířky okna.
 
Délku (výšku) závěsů je možné volit podle vkusu, jen je potřeba pohlídat, jestli je pod oknem volný prostor. Závěs by neměl přesahovat přes radiátor. Nad kuchyňskou linkou je praktičtější trošku kratší závěs.
Na e-shopu jsou výšky závěsů po 20cm (100; 120; 140; 160; 180; 200cm), často šijeme délku dle požadavku chalupářů, stačí napsat do poznámky požadavek na úpravu. V případě francouzských oken se řeší rozměry a realizace individuálně.
 
K délce závěsů připočítáme srážlivost 3% a rovnou ušijeme delší, aby po vyprání měly závěsy požadovanou výšku.
V objednávce uvádějte požadovanou výšku.

 

zavesy_vysvetlivky

 

Závěsy můžeme nechat volně viset, ale lépe vypadají, pokud jsou přes den stažené úvazy. Tyto úvazy mají poutka. Jsou zavěšeny na nějaký háček na zdi (TIP: kovaný háček, nebo dřevěná úchytka), pak mohou být volnější a závesy se nemačkají, navíc pevně drží ve zvolené pozici. Pokud však háček nemáme, další možností je zapínání na knoflík. Pro ty, co nejsou rouhodnuti jestli si připevní háček nebo ne, máme univerzální "UNI" variantu úvazů s poutky a knoflíkem.

Podle typu garnyží si musíme zvolit variantu zavěšení. Nejpohodlněji se zatahují závěsy zavěšené na kroužcích se žabkami, kroužky dobře drží na svém místě. Pokud je před kroužky ještě ozdobný kanýr, tak nejsou vidět. Někdo má na garnyžích háčky, pak je vhodná řasící stuha, která má malá poutka právě ny háčky. Nejjednodušší je pak závěs s tunýlkem, který se nasune přímo na garnyžovou tyč.

 

Zavěšení

Kanýr je standardně s tunýlkem Závěsy mohou být pověšené na žabky na kroužcích, ale i s tunýlkem.

Úvazy

Závěsy zkrotíte úvazy. Jednou variantou jsou zapínací, ale praktičtější jsou s poutkem na háčku.

Řasící stuha

Závěsy mohou mít našitou řasící stuhu. Pak se dají zavěsit na háčky, ale i na žabky. 
 

 

Látkové závěsy zastíní, ale úplně nezatemní. Soukromí nám poskytnou, jsou neprůhlené, nemusíme se bát večer rozsvítit.

Aby nám nekoukali kolemjdoucí do oken, můžeme si na okenní tabulky přidělat záclonky na vitrážky. Oknům chalupy obvykle sluší záclonky z paličkované krajky. Další variantou záclonek je jemné plátno (batist), které zase může být zdobené krajkou.

Často chceme mít svou chaloupku dokonale vymazlenou a volíme zdobnější variantu závěsů s horním kanýrem. V tomto případě jsou nezbytné garnýže se dvěma tyčemi, aby byly závěsy funkční. Tento kanýr bývá s tunýlkem, který se nasune na tyč a vypadá velmi dekorativně. Na zadní tyč se závěsy pak není vidět, takže způsob zavěšení není vidět. Samotné závěsy mohou mít také tunýlek, případně mašličky či poutka, ale nejpraktičtější jsou obyčejné kroužky a žabky. Ozdobný kanýr by měl opět být dostatečně nařasený, asi 1,4 -1,5 násobek délky tyče.