Proč si oblíbit len?

Len setý je rostlina, která se na našem území pěstuje už tisíce let. Vyrábějí se z něj především látky pro oděvy, ale i malířská plátna.

Lněné látky jsou příjemné, vzdušné, dobře drží teplotu a jsou pevnější než běžné, bavlněné. Užitné vlastnosti lnu jsou doslova vynikající. Na rozdíl od většiny ostatních materiálů se k nám len nemusí dovážet z jiných kontinentů. Veškerý len, který zpracováváme, byl vypěstován v Evropě (už se bohužel nedá říct v ČR, to je (ne)dávná minulost). Tkalcovny a úpravny našich látek jsou v ČR.

Jsme patrioti a tvořiví lidé, kteří dbají na ekologii. Nechceme, aby náš materiál putoval lodí přes půl světa. Rozhodli jsme se, že vám dodáme pouze kvalitní len v tradičních vzorech, který bude co nejvíce připomínat dobu, kdy většina produkce byla z místních zdrojů, a kdy lidé zpracovávali zejména to, co si ve svém okolí mohli vypěstovat a vyrobit.

Víme, že globalizace svět posouvá ekonomicky kupředu. Ale taky víme, že svět našich předků měl nejen svoje kouzlo, ale taky kvalitu. Ta se z našeho dnešního života pomalu, ale jistě vytrácí. Chceme přispět k tomu, aby se nevytratila úplně a zůstala zachována alespoň v našem sortimentu.

Len jsme si zamilovali

O lnu jsme samozřejmě věděli už od malička. Jen jsme nevnímali, jak úžasné jsou výrobky ze lněných látek. Před několika lety jsem si v parném létě náhodou koupil lněnou košili a byl jsem překvapen, jak příjemná na těle byla. Přirozenost a příroda prostě sluší a patří k člověku. Pak jsme se na lněné výrobky zaměřili více a neustále jsme se přesvědčovali o jeho přirozené kvalitě. Když jsme si pořídili první lněné povlečení, len u nás vítězil ve dne v noci. Zde platí klišé, že jednou vyzkoušíte a už se budete těžko vracet zpátky k umělým povlečením. Ve lnu je jako ve snu.

Len pohledem uživatele

Lněné látky jsou ojediněle příjemné. Košile, kalhoty a sukně ze lnu oceníte zejména v parném létě, kdy len chladí. Nezůstávají na něm žádné stopy potu, je na omak suchý, i když se potíte. Velmi lehce obrušuje kůži, ale pohledem alergika není příjemnější látky. Nešpiní se a povlečení ze lnu samo o sobě odpuzuje roztoče. Len se snadno pere, ovšem doporučujeme ho neprat s jinými materiály. Může na sebe nachytat různé nitě.

Pokud lněná látka neprošla speciální úpravou, tak při prvním praní může dojít ke sražení, asi o 10 %. Upravené látky mají srážlivost omezenou asi do 4%. Před prvním praním je dobré lněnou látku nebo výrobek na 20 minut namočit, aby se v pračce nepolámala vlákna. S každým vypráním už bude měkčí a příjemnější a udrží si všechny své dobré vlastnosti. Lehce a ležérně se mačká. Čistou lněnou látku neudržíte nikdy bez známek mačkání. To je vlastnost lnu, kterou nelze pominout. Je to zároveň jeho přednost a známka kvality bez příměsí. Cena lnu je vyšší na rozdíl od ostatních běžných látek, ale jeho užitné vlastnosti a životnost rozdíl v ceně mnohonásobně převyšují.


modre_zavesy_len_kepr_prouzky_na-chalupu_IMG_3963

Len setý je známá rostlina. Výrobky ze lnu jsou bezpečně historicky doložené od období 7000 let před naším letopočtem a pocházejí z Jižní Ameriky. Nejstarší nálezy v Evropě jsou datovány do období přibližně 3000 let před Kristem, a to na území dnešního Švýcarska.

V období příchodu prvních Slovanů na naše území byl len rozšířenou kulturní plodinou. Tenkrát ho dokázali zpracovávat pouze značně neefektivním způsobem. Lněná látka se spolu s vlnou zpracovávala na primitivních vertikálních stavech. Přesto se stala základem oděvů našich předků. U vyšší společenské třídy a církevních představitelů byly lněné látky základní textilií využívanou v interiéru. Buďto jako ozdobná, kdy látka sloužila k zvýšení prestiže svého majitele, nebo jako textilie užitná.

V období raného středověku u nás tvořil len asi 20 % oděvů. Zbytek tvořila zejména vlna a různé druhy kůží. Lněné látky se používaly především na oblečení, které se dotýkalo přímo těla jako byly podšívky, košile nebo šátky. Pokud byl potřeba obvaz na rány a zranění, tak se jednalo výhradně o lněné látky.

S příchodem horizontálních tkalcovských stavů (na našem území se objevily nejspíš ve 13. století) dochází ke zkvalitnění a zvýšení produkce lněných látek. Příze se vyráběla ještě mnoho staletí ručně a její kvalita výrazně závisela na šikovnosti a zručnosti přadleny.

S rozvojem námořní dopravy se začala prosazovat bavlna. Len dlouho vítězil nad bavlnou v pevnosti, antiseptických účincích, v možnosti pohlcování vlhkosti a sušení látky, v trvanlivosti a v mnohem menší náchylnosti na zašpinění. Ovšem náročnost na ruční zpracování vstupní suroviny, a tím pádem i vyšší cena, odsunuly len v souboji s dováženou bavlnou na druhou kolej. Pouze tam, kde cena až tak nerozhodovala (například luxusní zboží) anebo tam, kde vlastnosti lnu nešlo dost dobře nahradit (plachtovina, obvazy, lana), zůstal len spolu s konopím tradičním materiálem.

Len pohledem zemědělce — ekologa

Len setý je rostlina, která nevyžaduje, ba naopak nesnáší, hnojení. Dříve zemědělci pole pohnojili na podzim a pak již žádnou výživu lnu nedodávali. Pole s kvetoucím lnem během dne mění barvu. Květ lnu totiž reaguje na denní dobu a intenzitu slunečního svitu. Len vyžaduje dostatek vláhy a produkuje olejnatou složku, která prostupuje celou rostlinou. Tato složka rostlinu chrání a dodává ji tím antiseptické vlastnosti. Vlákna rostliny jsou po zpracování naprosto hladká, takže spolu s olejnatou složkou není zrovna ideální pro uchycení a život roztočů či přilnutí špíny. Len nevyžaduje při výrobě látek chemické úpravy, na rozdíl od jiných textilií. Jeho pevnost se při namočení zvyšuje a spolu s odolností proti otěru mu praní nesnižuje životnost. Je téměř nezničitelný, pokud je používán selským rozumem. Len je tedy látka, která vám bude sloužit rozhodně lépe a déle než různé jiné s příměsí polyesteru (plastu) nebo bavlněných látek. Lněná látka je recyklovatelná a ekologická.

Věříme, že len a lněné látky zažívají svoji renesanci. Nejen jako nostalgie na doby dávno minulé, ale zejména kvůli svým unikátním přirozeným vlastnostem.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení