Len jsme si zamilovali

01.02.2019

O lnu jsme samozřejmě věděli už od malička, jen jsme nevnímali, jak úžasné jsou výrobky z lněných látek. Před několika lety jsem si v parném létě náhodou koupil lněnou košili a byl jsem unešen, jak byla úžasně příjemná. Pak jsme se na lněné výrobky zaměřili více a neustále nás přesvědčovali o svých užitných hodnotách. Když jsme si pořídili první lněné povlečení, tak len u nás prostě zvítězil.

Len pohlede uživatele

Lněné látky jsou zvláštně příjemné, košile a nebo kalhoty a sukně ze lnu oceníte zejména v parném létě, kdy len chladí, nezůstávají na něm žádné stopy potu, je neustále na omak suchý i když se potíte, lehce obrušuje kůži, ale pohledem alergika - není příjemnější látky, nešpiní se a povlečení ze lnu samo o sobě odpuzuje roztoče. Len se lehce pere, ovšem nejlépe je, když ho perete bez jiných látek, může na sebe nachytat různé nitě. Jeho nedostatky ( a nebo přednosti ?) - pokud neprošel speciální úpravou, tak při prvním praní může dojít ke srážení a to až 6 %, při dalším praní se už srážet nebude, naopak bude hladší a udrží si všechny své dobré vlastnosti, lehce a ležérně se mačká - čistou lněnou látku neudržíte nikdy bez známek mačkání, toto je jeho vlastnost, kterou nelze pominout, je to zároveň jeho přednost, je to známka kvality bez příměsí, jeho cena je vyšší na rozdíl od ostatních běžných látek - jeho užitné vlastnosti a životnost rozdíl v ceně mnohonásobně převyšují.

Len pohledem historika

Jedná se o plodinu, kdy výrobky z ní jsou poprvé bezpečně historicky doložené v období asi 7000 let před naším letopočtem a pocházejí z Jižní Ameriky. Nejstarší nálezy v Evropě jsou datovány do období přibližně 3000 let před Kristem a to na území dnešního Švýcarska.

V období příchodu prvních slovanů na naše území byl ji len rozšířenou kulturní plodinou. I když ho dokázali zpracovávat pouze značně neefektivním způsobem a to pravděpodobně za využití primitivních vertikálních stavů, stala se lněná látka ( spolu s vlnou ) základem oděvů našich předků a u vyšší společenské třídy a církevních představitelů základní textilií využívanou v interiéru ať již jako ozdobnou - kdy sloužila k zvýšení prestiže svého majitele, tak také užitnou.

V období raného středověku u nás tvořil len asi 20 % součástí oděvů, zbytek tvořila zejména vlna a též různé druhy kůží. Zejména součásti oděvů, které se dotýkaly lidí přímo jako byly různé podšívky, košile, šátky se vyráběly zejména z lněných látek. Pokud v této době byl potřeba obvaz na různé rány a zranění, tak jednalo výhradně o lněné látky.

S příchodem horizontálních tkalcovských stavů ( na našem území se objevily snad ve 13, století ) dochází ke zkvalitnění a zvýšení produkce lněných látek i když příze se vyráběla ještě mnoho staletí ručně a její kvalita výrazně závisela na šikovnosti a zručnosti přadleny.

S rozvojem námořní dopravy se začala prosazovat bavlna se kterou len sice vítězil, co se týkalo pevnosti, antiseptických účinků, možnosti pohlcování vlhkosti a sušení látky, trvanlivosti mnohem menší náchylnosti na zašpinění, ovšem náročnost na ruční zpracování vstupní suroviny a tím pádem i vyšší cena odsunuli len v souboji s dováženou bavlnou na druhou kolej. Pouze tam, kde cena až tak nerozhodovala jako bylo například luxusní zboží a nebo tam, kde vlastnosti lnu nešlo dost dobře nahradit ( plachtovina, lněné obvazy, lana ) zůstal len spolu s konopím, jako tradiční materiál.

Len pohledem zemědělce - ekologa

Len setý je rostlina, která nevyžaduje by naopak nesnáší hnojení během své vegetace. Dříve zemědělci pole pohnojili na podzim a pak již žádnou výživu lnu nedodávali. Pole s kvetoucím lnem během dne mění barvu, neboť květ lnu reaguje na různou denní dobu a intenzitu slunečního svitu. Len vyžaduje dostatek vláhy a produkuje olejnatou složku, která prostupuje celou rostlinou a tuto chrání a dodává ji tím tím antiseptické vlastnosti, vlákna rostliny jsou po zpracování naprosto hladká, takže spolu s olejnatou složkou není zrovna příhodná pro uchycení a život roztočů a přilnutí špíny. Len nevyžaduje při výrobě látek chemické úpravy ( na rozdíl od jiných textilií ) jeho pevnost se při namočení zvyšuje a spolu s odolností proti otěru mu praní nesnižuje jeho životnost, je téměř nezničitelný, pokud je používán v souladu s normálním selským rozumem. Je to tedy látka, která Vám nejen bude sloužit rozhodně lépe než různé látky s příměsí polyesteru ( tj. plastu ), bavlněných látek, ale také je recyklovatelná a ekologická.

Dnes len a lněné látky zažívají svoji renesanci a to nejen jako nostalgie na doby dávno minulé, ale zejména kvůli svým unikátním vlastnostem, které nám poskytuje.